نائب محمد داد خان اندرابی

ساخت وبلاگ
چکیده : پیش از آن که امیر حبیب الله خادم دین رسول الله به تخت فرمانروایی کشور تکیه بزند، در سال ١٩٢٨ ميلادى... با عنوان : نائب محمد داد خان اندرابی بخوانید :

پیش از آن که امیر حبیب الله خادم دین رسول الله به تخت فرمانروایی کشور تکیه بزند، در سال ١٩٢٨ ميلادى سفر و ديدارى داشت با سران تالقان و بدخشان، سر انجام از سوى تالقان وارد اندراب شد و چندی در خانه نائب, محمد, ضیاء خان در دهکده شاه شاهان (شهشان کنونی) گذرانید و با آن ها چنين پیمان بست:

"به يارى خداوند بزرگ و توانا حکومت را به دست می آورم و می خواهم شما را در قدرت سهیم بگردانم".
زمان که کلکانی رادمردانه با شمشیر و اراده نيرومند به قدرت رسید، به نام محمد, داد خان پسر دومی نائب, محمد, ضیاء خان مرد توانمند و آگاه این خانواده از سوى پدر به پایتخت فرستاده شد و کلکانی او را به سمت نائب, الحکومه قطغن گماشت، در آن زمان استان های بدخشان، تخار، کندز و بغلان زیر گستره قطغن زمین بود.
این که کلکانی به ترفند و نیرنگ توسط نادر به گونه ناجوان مردانه کشته شد، سپس شیوه برخورد نادريان چنان شد که بستگان و هواداران نیرومند کلکانی را در سراسر کشور از پای در آورند. سپاه بزرگی را پنهانی به سوی اندراب فرستادند و نائب, محمد, داد خان را ناآگاهانه دستگیر و از هر گونه ستم دریغ نورزیده در زندان دهمزنگ شهر کابل زندانی ساختند. روزگار تکان دهنده و دشوارى بود که از سوی حکومت نادر شاه به این خانواده مبارز اندرابی, داده شد.

پدیده معماری...
ما را در سایت پدیده معماری دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : يکشنبه 11 آذر 1397 ساعت: 11:37