شناس با ملا محمد رسول خان اندرابی

ساخت وبلاگ
چکیده : وی نخستین فرزند نائب محمد,ضیاء خان اندرابی, بود، مادرش از یک خانواده متوسط و متدین دهکده شاه شاها... با عنوان : شناس با ملا محمد رسول خان اندرابی بخوانید :

وی نخستین فرزند نائب محمد,ضیاء خان اندرابی, بود، مادرش از یک خانواده متوسط و متدین دهکده شاه شاهان بود، از کودکی علاقه به کسب علوم اسلامی داشت، فصیح البیان، زود درک حاضر جواب، خوش لباس و خوش سخن بود. از سه همسر چهار پسر به جا گذاشت ( ملا محمد, عمر ، عبدالرزاق ، محمد, عثمان ).

 با صداقت کامل و تلاش گسترده حالان که جوان ذکی و مستعد بوده در کشاکش حکومت و مشکلات که بالای پدرش آمد پذیرفت و همواره می کوشید که پدر تبعید شده خویش را که قبلأ در زندگینامه نائب محمد, ضیاء خان اندرابی, یاد شده از بند و تبعید رها کند.
ملا محمد, رسول, خان متشکل خانواده  و فرزند دوری پدر را تحمل نکرده چاره ی به رهای آن سنجید، وی با چندتن از نزدیکان تبعید شدگان روانه کابل شد و در گذر اندرابی, اقامت گزید و مسجدی به نام اندراب با جمعی از دوستانش ساختند که اکنون به نام (مسجد علیارتبه اندرابی, ها) یاد می گردد و به تدریس علم دین پرداخت. مشتی از اندرابی, ها در این محله گرد هم آمدند و در گذر اندرابی, سرپناه ها ساختند.
 

این بزرگوار علاوه بر این امام و مدرس این مسجد بود در ایام جمعه و عیدین به محله عیدگاه کابل به وعظ میپرداخت. عیدگاه ساحه بود که هر روز جمعه و روز های ملی مذهبی امیر و اشخاص بلند رتبه حکومت برای ادای نماز گرد هم می آمدند. در حکومت امیر عبدالرحمن خان که یک مقدار استبداد و ستم را ترویج داده بود همه مردم کشور به ستوه آمده بودند هنگام که پسرش امیر حبیب الله خان به اریکه قدرت تکیه زد خواست که یک مقدار مشکلات که پدرش ایجاد کرده بود از بین ببرد و به دین اسلام توجه بیشتر نمود. بنابراین وی همیشه در نماز های جمعه در عیدگاه با جمعی دستیارانش تشریف می بردند.

 

در ادای نماز عید روزی که علم و دانش ملا محمد, رسول, خان به اوجش رسیده بود و در دل همه مردم جای گرفته و چنگ زد، خواست در مورد دین و حکومت در حضور امیر سخنان چند وعط کند. وی به تبلغ پرداخت و آن قدر از اسلام عزیز در مورد دولت داری سخن گفت که مورد توجه همه گردهم آمدگان قرار گرفت و امیر پس از ادای نماز او را خواست و  تقدیرش کرد. گفت: که "وعظ خیلی ها پسندیده و جالب بود." چون در آن زمان رواج بود که اشخاص لایق و با دانش تقدیر می شد و جوایز برایش عطا میگردید . برایش گفت  "  جایزه یی برایت در نظر دارم ."

 

در پاسخ ملا محمد رسول, فرمود : " من هیچ جایزه نمی خواهم فقط رهایی پدرم ( نائب محمد ضیاء خان اندرابی) " امیر حبیب الله خان به عساکر دستور داد : " که نائب صاحب در غزنه تبعید می باشد از بند رها و عاجل او را به سمت قطغن انتقال دهید ". پس از چهارده سال تبعید و دوری نائب محمد ضیاء خان اندرابی از خانواده و مردمش دوباره رهسپاره زادگاه خود گردید.

 

این که خواهش ملا محمد رسول, خان اندرابی برآورده شد از امیر سپاس گذاری نمود . چون در آن زمان موتر نبود البته مردم توسط مواشی یا پای پیاده سفر می کردند. عساکر امیر به غزنه رفتند نائب محمد ضیاء خان با هواداران از بند رها و به طرف قطغن انتقال می گردد. در این هنگام ملا محمد رسول, خان به بیماری دچار گردید و جهان فانی را ترک گفته در تپه بی بی مهرو (رح) کابل به خاک سپرده شده است.

از پروردگار جنت الفردوس برایش خواهانم

تصویر از امیر حبیب الله خان

پدیده معماری...
ما را در سایت پدیده معماری دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 11 تاريخ : يکشنبه 11 آذر 1397 ساعت: 11:37